Powszechnie wiadomo, że towarzystwa ubezpieczeń stosowały niedozwolone postanowienia umowne dotyczące opłat likwidacyjnych. Często okazuje się jednak, że nie tylko postanowienia dotyczące opłaty likwidacyjnej, ale cała umowa jest nieważna, w szczególności gdy:
-> w treści umowy nie wskazano kluczowego jej elementu, czyli sumy ubezpieczenia,
-> bądź suma ubezpieczenia została określona w sposób niezgodny z prawem.
Co to oznacza?
-> Klientom należy się zwrot środków pobieranych przez towarzystwa ubezpieczeń w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym UFK.
-> Postanowienia umowne dotyczące opłat likwidacyjnych są uznawane za klauzule niedozwolone, co skutkuje obowiązkiem zwrotu opłat klientowi.
-> Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów udziela wsparcia konsumentom i wydaje korzystne dla poszkodowanych tzw. istotne poglądy w sprawie.
Coraz częściej nasi klienci decydują się na wystąpienie przeciwko ubezpieczycielowi z powództwem o zapłatę kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy sumą wpłaconych składek na ubezpieczenia na życie z UFK, a wartością rachunku na dzień rozwiązania umowy.
W wielu przypadkach zdarza się, że to klienci byli obciążenia całym ryzykiem związanym z niepowodzeniem inwestycji, podczas gdy istotą umowy ubezpieczenia jest ponoszenie ryzyka przez zakład ubezpieczeń.
Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji klientowi należy się zwrot wszystkich składek uiszczonych na rzecz towarzystwa ubezpieczeń na podstawie nieważnej umowy.
W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe omówienie spraw polisolokat: https://biznes.interia.pl/finanse/news-coraz-latwiej-wygrac-w-sprawach-polisolokat,nId,5145483
Posiadasz ubezpieczenie na życie z UFK, w szczególności w TU Europa lub Open Life? Napisz do nas – pomożemy: milena.mocarska@mbmlegal.pl