Czy konieczny jest zwrot subwencji z PFR?
W ostatnim czasie Polski Fundusz Rozwoju (PFR) żąda od przedsiębiorców zwrotu dotacji otrzymanych w czasie pandemii COVID.
1 krok
W pierwszej kolejności należy przeanalizować samo wezwanie i zweryfikować, czy są podstawy do żądania zwrotu subwencji. PFR często powołuje się na §11 ust. 13 regulaminu. Subwencja przyznana na podstawie nieprawdziwych oświadczeń podlega zwrotowi. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić swoje dokumenty, gdyż może się zdarzyć, że w umowie o subwencję nie złożyliśmy takiego oświadczenia. Być może nie ma go także w regulaminie (o ile w ogóle został udostępniony).
Czy można się odwołać?
Wezwanie do zwrotu subwencji z PFR nie jest decyzją ani wyrokiem, które należy bezwarunkowo wykonać. Można zwrócić się do Funduszu o wyjaśnienie sytuacji, wskazanie podstawy prawnej (jeśli nie została określona w wezwaniu) czy zapytać o wysokość subwencji finansowej podlegającej zwrotowi, która została wskazana przez PFR w decyzji udostępnionej beneficjentowi. Zapytanie wnosi się za pośrednictwem banku, który dotychczas reprezentował PFR w przyznawaniu i obsłudze subwencji.
Brak zwrotu może skutkować wniesieniem przez PFR normalnego pozwu o zapłatę. W toku postępowania sądowego można podnosić argumenty przeciwko obowiązkowi zwrotu.
Podsumowując: każde wezwanie trzeba indywidualnie przeanalizować. Aby powstał obowiązek zwrotu, PFR musi wnieść pozew i uzyskać korzystny, prawomocny wyrok, nakazujący zwrot subwencji z PFR. W naszej ocenie istnieją argumenty, które pozwalają na skuteczną obronę przed takimi żądaniami: wykorzystanie dotacji zgodnie z umową, przedawnienie roszczenia, brak podstaw prawnych do jego zwrotu.
W przypadku wszelkich wątpliwości zapraszamy do kontaktu z kancelarią. Chętnie pomożemy w rozpatrzeniu każdego wezwania oraz ewentualnej sprawy w sądzie.